399 до н. е. — Сократа засудили до смертної кари.
1113 — Папа Римський Пасхалій ІІ визнав перший чернечий орден — Лицарський орден госпітальєрів святого Іоанна Ієрусалимського (орден іоаннітів), більш відомий згодом як Мальтійський орден.
1763 — Австрія і Пруссія укладають Губертусбургський мир.
1804 — на Стрітення Господнє на зборах воєвод Сербії в Орашаці було піднято перше сербське повстання проти турецького ярма під керівництвом Карагеоргія. Згодом історики назвуть цю подію сербською революцією.
1820 — данський професор фізики Ганс Крістіан Ерстед виявив магнітну дію електрики.
1895 — у Москві за ініціативою сестер Гнесіних засновано першу в Російській імперії музична школа для дітей.
1897 — Фердинанд Браун публікує схему осцилографа.
1898 — на рейді Гавани за нез’ясованих обставин вибухнув і затонув перший американський броненосний крейсер «Мен», який зайшов на Кубу під час антиіспанського повстання. Загинуло 260 моряків. Америка поклала відповідальність за вибух на іспанців, і це стало приводом для війни США з Іспанією.
1902 — відкриття Берлінського метро
1903 — у США в продажу з’явився ведмедик Тедді, створений Морісом і Роуз Мічтум. Ця м’яка іграшка стала популярною в усьому світі. Тедді — так зменшувально-пестливо звали президента Теодора Рузвельта, любителя полювання. На одному з полювань президент відмовився стріляти в пораненого старого ведмедя, назвавши подібне вбивство «неспортивним». Після цього випадку за главою держави закріпилося прізвисько «Ведмедик Тедді» (Teddy Bear)
1914 — російський імператор Микола II оголосив про початок кампанії проти надмірного споживання алкоголю
1919 — Українська Національна Рада ухвалила закон про вживання української мови в державних установах.
1926 — було виголошено найдовшу в історії парламентську мова (депутат Мартінсон в Державній думі Естонії, 11 годин)
1928 — завершено роботу над Оксфордським словником англійської мови, що почалася ще 1857 р. Останній, десятий, том буде надруковано у квітні
1931 — вийшов перший фільм про Дракулу.
1933 — у Маямі, штат Флорида, скоєно замах на обраного президентом Франкліна Рузвельта. Убивця, навіжений анархіст Джузеппе Зангара, замість президента розстріляв мера Чикаго Антона Чермака. Чермак помре від ран 6 березня
1942 — японські війська штурмом оволоділи Сінгапуром, який утримували британці. Близько 80 тисяч індійських, британських та австралійських солдатів стали військовополоненими — найбільша капітуляція британців в історії
1943 — обергрупенфюрер SS Пауль Хауссер, відкрито порушивши особистий наказ Гітлера, віддав наказ евакуювати знаходився під його командуванням танковий корпус SS з-під Харкова.
1946 — Демонструється робота цифрового комп’ютера ENIAC.
1947 — спеціальною постановою уряду СРСР в Радянському Союзі заборонено шлюби між радянськими громадянами та іноземцями.
1956 — президентом Фінляндії обрали Урхо Калева Кекконена, який залишатиметься на посаді 26 років.
1960 — у радянських школах впроваджені групи продовженого дня
1961 — під час посадки в Брюсселі розбився «Боїнг-707» авіакомпанії «Сабена», що летів із Нью-Йорка. Всі 72 особи на борту загинули, а також одна людина на землі. Серед жертв — збірна США з фігурного катання в повному складі, яка прямувала на чемпіонат світу в Прагу. Після цього світову першість скасували на знак жалоби за загиблими
1965 — у Канаді запроваджено новий прапор — червоно-білий з кленовим листком.
1967 — у В’єтнамі армія США втратила за один день 13 гелікоптерів
1969 — Р.Г. Едвардс із Фізіологічної лабораторії Кембриджського університету вперше здійснив штучне запліднення людської яйцеклітини.
1970 — Компанія IBM пропонує гнучкий магнітний диск для зберігання інформації — дискету.
1971 — у Великій Британії офіційно введено десяткову систему мір і величин, яка змінила так званому 12-шилінгову, що використовувалась протягом майже 1200 років.
1973 — Супутник «Прогноз-3» відправляється на орбіту для дослідження сонячних спалахів.
1978 — у Лас-Вегасі Леон Спінкс виграв бій у Мухаммеда Алі і завоював титул абсолютного чемпіона світу з боксу у надважкій ваговій категорії.
1982 — за 166 км від берегів Ньюфаундленда затонула канадська нафтова платформа «Ocean Ranger», усі 84 працівники загинули
1988 — пожежа в Бібліотеці Академії наук СРСР у Ленінграді. Підсумки пожежі, що спалахнула вночі, були безпрецедентними. Незважаючи на те, що людських жертв не було, сталася справжня культурна катастрофа: у вогні загинули всі підшивки газет з 1922 по 1953 рр. (третина всього газетного фонду), а також близько 300 тисяч книг, у тому числі дуже рідкісних і дорогих. Загалом у ході гасіння вогню водою, яку доставляли пожежними рукавами просто з Неви, серйозно постраждали 3,5 млн. одиниць зберігання. Звичайні мешканці Ленінграда наступного ж дня запропонували свої послуги в сушінні книжок. Мокрі книги видавалися громадянам під чесне слово, але жодна з них не пропала — всі були повернуті просушеними
1989 — закінчення виведення військ СРСР з Афганістану.
1990 — через вісім років після Фолклендської війни Велика Британія й Аргентина відновили в повному обсязі дипломатичні відносини
1991 — у Вишеграді (Угорщина) відбулася перша зустріч президентів Угорщини, Польщі й Чехословаччини з питань інтеграції з країнами Західної Європи та координації дій на цьому напрямку.
1999 — у Кенії працівники спецслужб Туреччини за допомогою спецслужб США й Ізраїлю викрали лідера Робітничої партії Курдистану Абдуллу Оджалана, обвинуваченого в тероризмі.
2005 — в США почав роботу популярний відеосайт YouTube
2010 — Сталася Найбільша залізнична катастрофа в історії Бельгії.
15 лютого народилися:
1564 — Галілео Галілей, видатний італійський вчений.
1748 — Єремія Бентам, видатний англійський філософ, економіст і теоретик права, засновник утилітаризму.
1812 — Чарльз Льюїс Тіффані, американський ювелір
1826 — Джордж Стогін, ірландський фізик і математик, який у 1891 році запропонував для елементарного електричного заряду назву «електрон».
1874 — Ернест Генрі Шеклтон, англійський полярний дослідник; перша людина, що спробувала досягти Південного полюсу.
1882 — Джон Беррімор, американський актор театру і кіно.
1923 — Олена Георгіївна Боннер, публіцист, громадський діяч.
1931 — Омар Шаріф, зірка єгипетського і американського кіно
1952 — Олександр Муратов, український і російський кінорежисер
1953 — Анатолій Хостікоєв, народний артист України, актор Національного академічного драмтеатру ім. І. Франка
1954 — Метт Ґрейнінґ, мультиплікатор, творець, творчий консультант і продюсер культових мультсеріалів «Сімпсони» і «Футурама»
1957 — Гуль Мохаммед, занесений в книгу рекордів Гіннеса як найменша людина, про який коли-небудь було що-небудь відомо.
1972 — Наталя Гусєва, радянська кіноактриса, відома за телефільму «Гостя з майбутнього».
фото: pixabay